تحصیلات کاندیداهای ریاست جمهوری ایران چیست؟

انتخابات نزدیک است، تنها ۳۰ روز به شروع انتخابات و رای گیری مانده است، برای انتخاب بهتر رییس جمهور آینده کشورمان، بد نیست در مورد کاندیداهای احراز این پست بیشتر بدانیم، خصوصا سوابق تحصیلی و آکادمیک نامزد ها، در این پست قصد داریم به این موصوع بپردازیم.

مصطفی میرسلیم

میرسلیم سیاستمدار راست گرا ایرانی است که در دولت های گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد بوده است. میرسلیم تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان البرز گذرانده است، وی در سال ۱۳۴۹ موفق به اخض مدرک فوق لیسانس مکانیک از دانشگاه پواتیه فرانسه شد، میرسلیم به‌دنبال آن، در سال ۱۳۵۱ از مدرسهٔ عالی ملی مکانیک و آئروتکنیک تخصص مهندسی در رشتهٔ موتورهای درون‌سوز را کسب کرد.

محمدباقر قالیباف

محمدباقر قالیباف سیاستمدار ایرانی و شهردار فعلی شهر تهران است. او دانش آموخته جغرافیای سیاسی از دانشگاه تهران در مدرک فوق لیسانس است. او دکترای همین رشته را در دانشگاه تربیت مدرس تهران اخذ کرد. او همچنین در کنار تحصیلات اکادمیک دوره خلبانی هواپیمای ایرباس را در فرانسه گذرانده‌است. محمدباقر قالیباف عضو هیئت علمی و دانشیار گروه جغرافیای انسانی دانشکدهٔ جغرافیا دانشگاه تهران نیز می‌باشد

سید ابراهیم رییسی

سید ابراهیم رییس سیاستمدار، روحانی و متولی کنونی استان قدس رضوی است. ایشان در سن ۱۵ سالگی وارد حوزه علمیه قم شد و تحصیلات حوزوی خود را تا سطح چهار فقه و اصول در مدرسهٔ حقانی ادامه داد. وی همچنین دکترای فقه و حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری است.

اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی است، وی پیش از این معاون اول رییس جمهور دولت تدبیر و امید بود. وی پس از تحصیلات متوسط در دانشگاه دولتی کرمان مدرک کارشناسی فیزیک را دریافت کرد. وی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف را نیز داراست. وی همچنین دکترای مدیریت صنعتی خود را از دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات اخذ کرده است.

مصطفی هاشمی طبا

مصطفی هاشمی طبا سیاستمدار و وزیر صنایع پیشین ایرانی است. هاشمی طبا پس از تحصیلات کارشناسی، مدرک کاشناسی ارشد خود در رشته نساجی را از دانشگاه امیرکبیر اخذ کرد. وی همچنین متخصص سیستم آنالیز از سازمان مدیریت صنعتی است.

حسن روحانی

حجت الاسلام ولمسلمین دکتر حسن روحانی هفتمین رییس جمهور ایران است، وی در سال ۹۲ دولت تدبیر و امید را تشکل داد. ایشان همزمان با تحصیلات حوزوی در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران وارد شدند و در سال ۱۳۵۱ مدرک کارشناسی خود را در رشته ی حقوق قضایی دریافت کردند. در ادامه حسن روحانی به تحصیل در بریتانیا پرداخت و در سال ۱۹۹۵ مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته ی حقوق عمومی را دریافت کرد، وی دانشنامه دکتری خود را در سال ۱۹۹۸ در رشته ی حقوق اساسی از دانشگاه کلدونین گلاسگو دریافت کرد و از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *