تمام فرآیند تدریس شما در یک پلتفرم

پلتفرم

اگر تصمیم به آوردن تکنولوژی به کلاس درس خود دارید، سردرگمی حاصل از انتخابات متنوع طبیعی است.

در هر حوزه‌‌‌ی ممکن، تعداد انتخابات پیش رو سرسام آور است. بهترین پیشنهاد شروع یک به یک است. حوزه‌ای که به نظرتان مفید واقع می‌شود را انتخاب کنید و مدتی با آن کار کنید. آن را خوب یاد بگیرید، با آن تعامل داشته باشید. تا دستتان بیاید آیا واقعا به درد دانشجویان و کلاس شما میخورد یا نه.

مساله اصلی شما و داشته‌های شماست. باید چیزی باشد که به سود فضای شما و دانشجویان شما عمل کند.

به محض اینکه با ابزار انتخابی احساس راحتی کردید و دانشجویان شما نیز چنین احساسی پیدا کردند، نوبت مرحله بعدی است. باید گزینه بعدی که فرصت‌ها و میزان یادگیری کلاس را بهبود دهد، انتخاب شود.

گام بعدی یافتن راهی برای سازماندهی محتوای کلاسی شماست.

دانشجویان شما چگونه به کپی تمریناتی که به شما تحویل داده‌اند دسترسی خواهند داشت؟ جزئیات پروژه‌ای که موعد تحویل آن نزدیک است را کجا خواهند دید؟ راهی برای اشتراک ابزار آنلاین یا مرور فعالیت‌ها با دانشجویانتان دارید؟

اگر جواب این سوال‌ها رو نمی‌دانید، گام بعدی یافتن راهکاری برای این مسائل است.

پاسخی جامع برای این سوال‌ها استفاده از یک پلتفرم مدیریت یادگیری (ال ام اس) است.

 

مرحله تصمیم گیری

یکی از نیازهایی که می‌تواند منجر به استفاده از پلتفرم مدیریت یادگیری شود، آن “قطع شدن” فرآیند یادگیری است. به خصوص خارج از کلاس.

اکثر مدرسان دیر یا زود به این نتیجه می‌رسند که هر کلاسی باید محیط مشترکی برای تبادل و ارتباط داشته باشد.

محیطی که مدرس و دانشجو به محتوای کلاسی دسترسی داشته باشند، باهم ارتباط داشته باشند و در دریافت و تحویل تمرین‌ها مشارکت داشته باشند.

محیطی که دانشجویان با همدیگر نیز در تعامل باشند و به موقع نیاز، پاسخ سوال و اشکال خود را بیابند.

شاید با امتحان ال ام اس به این نتیجه برسید که به درد کلاس شما نمی‌خورد. در عوض ممکن است وبلاگی ایجاد کنید. اینکه چه روشی پیش می‌گیرید انتخاب شماست. بدانید پشیمان نخواهید شد. متمرکز کردن محتوای کلاسی تصمیم خوبی است که هم شما و هم دانشجویانتان از آن سود خواهید برد.

 

تاثیرات تصمیم

با یادآوری واژه “قطع شدن“، حالا همه چیز واضح‌تر است. استفاده از پلتفرم مدیریت یادگیری یا حتی یک وبلاگ این مشکل را حل می‌کند. به تنهایی هرکدام می‌تواند ارتباط و مشارکت بین دانشجویان را افزایش دهد. از طرفی محتوای کلاسی و منابع همیشه در دسترس خواهند بود.

با این‌حال ترکیبی از این دو چیزی بیشتر از آنچه در حالت عادی می‌توانید، ارائه خواهند کرد.

بدین ترتیب دانشجویان به خوبی ارزیابی خواهند شد. با استفاده از ال ام اس صدای آنان راحت‌تر شنیده خواهد شد. هر سال امکان بررسی پیشرفت آنان فراهم خواهد شد.

تا عادت کردن به استفاده از هر پلتفرمی، مدتی طول میکشد ولی راه یادگیری آن همیشه باز است. مهم‌تر اینکه چنین رویکردی برای دانشجوها بسیار مفید واقع می‌شود.

پس دوباره می‌پرسیم، چه ابزاری بیشترین منفعت را برای شما دارد؟ اگر گزینه دیگری مد نظر دارید که می‌تواند تغییری ایجاد کند، آن را بیابید، خوب تحقیق کنید و چیز جدیدی امتحان کنید.

آن قدم اول را بردارید، با آن کار کنید و به مرور به آن بیفزایید.

دوباره شاید به این نتیجه برسید انتخابتان بهترین تصمیم نیست. ولی تا اتخاذ تصمیم نهایی کمی صبر کنید و زمان دهید.

همیشه ریسک وجود دارد. ولی شما به عنوان مدرس، الگوی دانشجویان خود هستید. الگو بودن یعنی ریسک کردن، مواجهه با بن‌بست‌ها و تعیین اهداف جدید پس از تشخیص و رویارویی با آن.

تمام این کارها منجر به یادگیری و رشد می‌شود. آیا این همان هدف نهایی تدریس نیست؟

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *