در استارتاپ ویکند قرار است چه اتفاقاتی بیافتد؟!

استارتاپ ویکند می‌تواند نقطه عطفی در زندگی هر آدمی باشد، هر کس که در این رویداد شرکت می‌کند، برنده است و می‌تواند بهترین اتفاق ممکن را برای خود رقم بزند، به جرأت می‌توانم بگویم چیز هایی که در این رویداد تجربه می‌کنید و یاد می‌گیرید در هیچ دانشگاه،کلاس و آموزشگاهی به شما یاد نمی‌دهند.
برد و باخت معنایی ندارد، مهم تر از برنده شدن در این رویداد، تجربه کردن است. قرار است شما در ۳ روز (۵۴ ساعت) با چند افرادی که ممکن است اصلا همدیگر را نشناسید، تیم تشکیل دهید و با تمام قدرت و تمرکز یک کسب و کار را از صفر تا ۱۰۰ خلق کنید. فراموش نکنید کسب و کاری که در سه روز شکل بگیرد کامل نیست اما می‌تواند بعد از این سه روز تکمیل شده و به موفقیت برسد.
همه ی شرکت کننده های این رویداد، کارآفرینی را در یک آخر هفته کاملا عملی تجربه می‌کنند، مهم نیست شما صاحب ایده باشید یا برنامه نویس یا حسابدار و گرافیست و حتی دانشجویی که هیچی بلد نیست، فقط مهم این است که به کارآفرینی علاقه داشته باشید و جرأت و اراده راه انداختن یک کسب و کار را داشته باشید.
شما در این سه روز، درست رقابت کردن را یاد می‌گیرید، یاد می‌گیرید چطور می‌شود ایده تجاری خود را در ۶۰ ثانیه با ۲۰۰ نفر غریبه در میان گذاشته و نظر آن ها را جلب نمایید. شما چگونگی تشکیل یک تیم مناسب برای موفق شدن پروژه تان را در عمل تجربه می‌کنید! یاد می‌گیرید بازار و مشتری از ایده مهم تر هستند و باید بتوانید بازار و مشکل مشتریتان را به خوبی بشناسید و تحلیل کنید. تو این ۵۴ ساعت مدیریت زمان و استفاده از کمک مربیان رو یاد می‌گیرید.

روز اول

روز اول روز مهم و فوق العاده ای برای گسترش ارتباط و دوست شدن با افراد جدید است. شما در این روز پذیرش شده و می‌توانید با افراد مختلف آشنا شوید، تخصص هایشانرا شناخته و تا حدودی با روحیات آن ها آشنا شوید. ممکن است این آشنایی در رویداد مهم نباشد اما بعد از رویداد برای شما خیلی مفید خواهد بود. احتمالا در روز چهارشنبه چند سخنرانی خسته کننده داشته باشید، چون معمولا حامیان رویداد توقع دارند که… .بعد از چند سخنرانی و حرف های تکراری می‌رسیم به جای هیجان انگیز کار، هر کسی که ایده ای دارد می‌تواند در یک دقیقه ایده و مشکلی که ایده قرار است پوشش دهد همچنین و راه حل را ارائه دهد. سعی کنید اگر میخواهید ارائه یک دقیقه ای داشته باشید حتما مدیریت زمان را در دستور کار قرار دهید.

البته جلب توجه را فراموش نکنید! چون احتمالا حواس حضار به کل ایده شما نباشد و اگر می خواهید رای آن ها را داشته باشید یک جلب توجه مثل یه سلام خیلی بلند، یا حتی پخش یک آهنگ کوتاه می تواند موثر باشد. اگر شنونده هستید با دقت به ارائه ایده ها توجه کنید؛ ممکن است اطلاعات ارزشمندی از این ایده ها بدست آورید یا افراد مهمی را برای توسعه شبکه احتماعی خود شناسایی کنید. بعد از ارائه ایده ها فرصت رای گیری فرا می رسد. سعی کنید با استفاده از هر ابزاری که به ذهنتان می رسد توجه عموم را به ایده خود جلب کنید چون آن ها برای انتخاب ایده ها بیشتر از چند دقیقه زمان ندارند و باید از سریع ترین و ساده ترین روش های تبلیغاتی استفاده کنید. شاید به نظر خنده دار باشد ولی حتی تکرار مداوم اسم ایده توسط خود و دوستانتان هم می تواند در این مورد مفید باشد!
اگر فرصت کافی وجود داشته باشد نتیجه این رای گیری در همان روز چهارشنبه اعلام خواهد شد. بعد از ثبت رای ها، باز هم فرصت شبکه سازی هست؛ سعی کنید با افراد جدید هم صحبت شده و رابطه برقرار کنید، وقتی رای ها شمرده شود، صاحبان ایده های انتخابی فرصت انتخاب هم تیمی های خود را دارند. اگر ایده شما برنده شد سعی کنید تیمی تشکیل دهید که شامل همه ی تخصص ها باشد؛ مثلا اگر ۳ نفر برنامه نویس و دو نفر به عنوان دیزاینر در تیم داشته باشید اما متخصص بازاریابی و یا توسعه دهنده کسب و کار نداشته باشید قطعا شکست می‌خورید. اگر ایده شما رای نیاورد اصلا ایرادی ندارد! سعی کنید وارد یک تیم دیگر شده و به پیروزی تیم خود اهمیت دهید.
بعد از همه این ها نوبت شام میرسد. سعی کنید از این شام لذت ببرید چون احتمالا سه چهار وعده غذایی آینده با استرس زیادی همراه باشد.

روز دوم

روز دوم شروع شد. سعی کنید از صبح زود در محل برگزاری رویداد حاضر شده و برای شروع پر قدرت ساخت یک کسب و کار آماده باشید. در ابتدای روز دوم سعی می‌کنید بیزینس مدل یا بیزینس پلن یا همان بوم مدل کسب و کار خود کامل کنید، برای تکمیل دقیق بوم خود، وقت زیادی صرف نکنید، سعی کنید نسخه اولیه آن را در ۱۵ دقیقه کامل کنید چون برای تغییرات بعدی و تکمیل بوم باید دید بهتری نسبت به پروژه پیدا کرده و طی دو روز باقی مانده، آن را بهبود ببخشید. وظیفه هر کس را مشخص کنید تا هر یک از اعضای تیم علاوه بر کمک به پیشرفت کلی پروژه، وظیفه خود را انجام دهد. قرار نیست کسی که تخصص برنامه نویسی دارد فقط مشغول کد زدن باشد،هر کس باید علاوه بر وظیفه خودش به کل تیم و کسب و کار کمک کند و به اصطلاح استارتاپ را باید باهم پیش ببرید. احتمال دارد در روز دوم کارگاهی برای شما تدارک دیده باشند. این کارگاه را از دست ندهید و سعی کنید بهترین استفاده را از آن داشته باشید.
منتور ها میتوانند خیلی به شما کمک کنند، با روی باز پذیرای نظراتشان باشید ولی حتما به این توجه کنید که منتور ها ممکنه اشتباه کنند، شما صاحب کسب و کارید و فقط به عنوان نصیحت و مشاوره به کمک آن ها گوش کنید، قرار نیست هر چیزی که منتور ها گفتند رو عمل کنید، اگر واقعا آن مورد به دردتان می‌خورد به آن عمل کنید.
سعی نکنید محصول خود را کامل و فنی بسازید. بیشتر روی کسب و کار و توجیه اقتصادی و مالی کار کنید، از بعد از روز دوم یک نفر را انتخاب کنید که برای ارائه ۵ دقیقه ای تمرین کند. ساختن اسلاید ارائه را هم شروع کنید. خلاقیت را فراموش نکنید، کلید موفقیت در هر کاری خلاقیت است.

روز سوم

خب دیگه کم کم داریم به آخر کار می‌رسیم، صبح روز سوم، بیشتر روی فایل ارائه و تمرین ارائه تمرکز می کنیم. همینطور باید تا کنون مدل کسب و کار خود را تکمیل کرده باشید. این روز شلوغ ترین روز خواهد بود. همه در تکاپو و تلاش برای خلق کردن یک چیز فوق العاده اند. تا می‌توانید از مربیان کمک گرفته و از آن ها مشورت بگیرید، تمرین ارائه ۵ دقیقه ای را هم فراموش نکنید.
هر چی به غروب نزدیک تر میشویم تلاش ها بیشتر می شود و همه برای بهتر بودن کار می‌کنند، حوالی عصر احتمالا کار تموم می شود و نوبت به چند سخنرانی می‌رسد. و پس از آن، می رسیم به پر استرس ترین بخش، یعنی ارائه ها. استرس نداشته باشید چون قرار نیست آینده شما در این ۵ دقیقه رقم بخورد. مهم ترین نکته سه روز تجربه کسب و کار و آشنا شدن با افراد جدید خواهد بود. سعی کنید خوب به بقیه ارائه ها گوش کنید چون احتمال اینکه چیز های جدیدی یاد بگیرید خیلی زیاد است.
یادتون باشه در ارایه باید کلیه دستاورد های تیم رو در مدت این ۵۴ ساعت خوب به تصویر بکشید و مدل کسب و کارتون رو خوب طراحی و ارایه کنید.

 

در آخر دوست دارم چند تا نکته را دوباره یادآوری کنم. از صبحت درباره ایده خود نترسید، ایده باید چکش بخورد تا درست شود و این را فراموش نکنید که ایده بی ارزش ترین چیز ممکن است، درست اجرا کردن مهم است و باید برای آن تلاش کنید.
برد و باخت ذره ای برای استارتاپ ویکند مهم نیست چون خیلی وقت ها داوران سلیقه ای عمل می‌کنند، معمولا تیم های تشکیل شده در استارتاپ ویکند، بعد پایان رویداد فرو میپاشند. پس سعی کنید جزو اینگونه تیم ها افراد نباشید و اگر به تیم و ایده خود اعتماد دارید حتما بعد از رویداد تلاش کنید تا با تیم و ایده ای که به دست آورده اید یک کسب و کار فوق العاده بسازید.
تا می‌توانید یاد بگیرید، تجربه کنید و با افراد جدید آشنا شوید. استارتاپ ویکند برای همین برگزار می‌شود.

One thought on “در استارتاپ ویکند قرار است چه اتفاقاتی بیافتد؟!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *