رییس جمهور های ایران در کدام دانشگاه تحصیل کرده اند؟

۷ نفر در سال های پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران بر منصب ریاست جمهور کشورمان قرار گرفته‌اند. حتما برای شما جالب است بدانید این افراد در کدام دانشگاه های کشور تحصیل کرده اند و در چه گرایشاتی دانش آموخته اند. در ادامه این مطلب سوابق تحصیلی روسای جمهور ایران را باهم بررسی می‌کنیم. 

حسن روحانی

حجت الاسلام ولمسلمین دکتر حسن روحانی هفتیم رییس جمهور ایران است، وی در سال ۹۲ دولت تدبیر و امید را تشکل داد. ایشان همزمان با تحصیلات حوزوی در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران وارد شدند و در سال ۱۳۵۱ مدرک کارشناسی خود را در رشته ی حقوق قضایی دریافت کردند. در ادامه حسن روحانی به تحصیل در بریتانیا پرداخت و در سال ۱۹۹۵ مدرک کارشناسی ارشد خود در رشته ی حقوق عمومی را دریافت کرد، وی دانشنامه دکتری خود را در سال ۱۹۹۸ در رشته ی حقوق اساسی از دانشگاه کلدونین گلاسگو دریافت کرد و از این دانشگاه فارغ التحصیل شد.

محمود احمدی نژاد

دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهور دوره پیشین ایران است، وی در سال ۱۳۸۴ دولت خود را تشکیل داد. ریاست جمهوری ایشان ۸ سال ادامه داشت. احمدی نژاد با کسب رتبه ۱۳۲ کنکور سراسری در سال ۱۳۵۴ وارد دانشگاه علم و صنعت ایران شد و پس از ۱۱ سال در سال ۱۳۶۵ در مقطع کارشناسی و رشته ی مهندسی راه و ساختمان فارغ التحصیل شد.وی در همان سال کارشناسی ارشد همان رشته را پذیرفته شد. احمدی نژاد در سال ۱۳۶۸ به عضویت هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران درآمد. ایشان در سال ۱۳۷۶ دکترای خود را در رشته ی مهندسی و برنامه‌ریزی حمل و نقل ترافیک دریافت کردند.

سیّد محمّد خاتمی

حجت الاسلام ولمسلمین سید محمد خاتمی رییس جمهور پنجم ایران بود. وی در سال ۱۳۷۶ دولت ۸ ساله ی اصلاحات را تشکیل دادند. خاتمی در کنار تحصیلات حوزوی در سال ۱۳۴۸ در مقطع کارشناسی در رشته ی فلسفه غرب از دانشگاه اصفهان فارغ التحصیل شد. همچنین تحصیلات عالی خود را تا مقطع کارشناسی ارشد علوم تربیتی دانشگاه تهران ادامه داد.ایشان به علت مطرح کردن طرح گفتگوی تمدن ها موفق به اخذ مدرک دکترا از دانشگاه تهران، دانشگاه لیژ در بلژیک و دانشگاه سنت اندروز انگلستان شد.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی

مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی رییس جمهور جمهور چهارم ایران بودند و دولت سازندگی را در سال ۱۳۶۸ تشکیل دادند. آیت الله هاشمی رفسانجانی تحصیلات عالی حوزوی خود را تا درجه اجتهاد در حوزه علمیه قم گذراندند. ایشان رییس هیئت موسس و عضو هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بودند.

آیت الله سید علی خامنه‌ای

رهبر معظم انقلاب آیت الله سید علی خامنه ای در سال ۱۳۶۰ به ریاست جمهوری رسیدند و دولت خود را تشکیل دادند. ایشان تحصیلات حوزوی خود را در حوزه های علمیه مشهد و قم ادامه دادند و به درجه ی اجتهاد رسیدند. ایشان در حوزه علمیه تدریس دروس خارج فقه را بر عهده دارند.

محمدعلی رجایی

شهید محمدعلی رجایی دومین رییس جمهور ایران بود که در سال ۱۳۶۰ طی یک بمب گذاری به شهادت رسید. رجایی در مقطع کارشناسی رشته‌ی ریاضی در دانشسرای عالی تربیت معلم ایران فارغ التحصیل شد و به عنوان معلم آموزش و پرورش شروع به کار کرد. ایشان مدرک کارشناسی ارشد رشته ی آمار را نیز از دانشسرای عالی دریافت کرد.

ابوالحسن بنی‌صدر

بنی صدر رییس جمهور اول ایران در سال ۱۳۵۸ بود. وی در دانشگاه تهران و رشته ی اقتصاد و حقوق مدرک کارشناسی خود را دریافت کرد.

 

3 thoughts on “رییس جمهور های ایران در کدام دانشگاه تحصیل کرده اند؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *