نکته هایی برای تقویت و بهترشدن رزومه

اگر دنبال کار بوده باشید حتما اسم رزومه را شنیده اید، در حال حاضر شما برای استخدام به صورت پاره وقت یا تمام در هر شغلی نیاز است رزومه خود را تکمیل کنید. رزومه در واقع چیزی است که نشان می‌دهد جقدر تجربه و توانایی دارید و یا در کجا تحصیل کرده اید و علایقان چیست. اگر واقعا شغلی را می‌خواهید و قصد دارید استخدام شوید باید رزومه ای قوی و خوب برای خود آماده کنید. ۷۵ درصد افرادی که برای شغلی درخواست می‌دهند قبل از مصاحبه شغلی و فقط به خاطر رزومه‌شان رد می‌شوند.
آیا وقت کامل کردن رزومه را ندارید؟ یا حتی از اصول رزومه نویسی آگاه نیستید؟ نگران نباشید اینجا نکته‌هایی را برایتان توضیح می‌دهیم که بهبود رزومه‌تان کمک می‌کند.

به جالب ترین چیزهایی که تاکنون انجام داده اید، فکر کنید

فکر کردید؟ عالیه، حالا تو یک جمله این را بنویسید و در بالای رزومه خود قرار دهید.مهم نیست که حتما این کاری که انجام داده اید ربطی به شغلی که می‌خواهید داشته باشد، مهم این است که ثابت کنید انجام دادن هر کاری برای شما ممکن است و می‌توانید در رقابت های کاری پیروز شوید.

رزومه های مختلف را ببینید و الگو بگیرید

در واقع مطالعه رزومه های مختلف و بررسی آن ها به شما کمک می‌کند ایده های خوب و جالبی بدست آورید تا رزومه خود را بهبود بخشید. خیلی وقت نگذارید، در گوگل به دنبال رزومه افراد مختلف جستجو کنید، نگاهی اجمالی به آن ها بیاندازید و یاد بگیرید. قرار نیست به صورت کامل رزومه ها را بررسی کنید، یک نگاه سطحی و سریع کافی است.یکسری قواعد و قوانین نانوشته در نگارش رزومه وجود دارد که به راحتی با بررسی رزومه های دیگران به آن ها پی می‌برید و می‌توانید در رزومه خود از آن‌ها استفاده کنید، این قواعد معمولا مفید هستند چون برای دیگران جواب داده‌اند.

طولانی ننویسید

طولانی نوشتن خوب نیست! اینکه سابق کار در شرکت های مختلف را دارید، دوره های کارآموزی مختلف را گذرانده اید و یا شغل های پاره‌وقت را تجربه کرده اید، خیلی خوب است اما نوشتن زیاد و طولانی از آن‌ها در رزومه خوب نیست، بهتر است فقط یک اشاره کوچک به تجربیات کافی است، قطعا در مصاحبه شغلی فرصت هست تا هر کدام را به صورت کامل توضیح دهید. مرتب نوشتن را فراموش نکنید، خیلی از رزومه ها به علت به هم ریخته‌گی زیاد رد می‌شوند. حالا یکبار دیگر به رزومه خود نگاهی بیاندازید، پاراگراف طولانی و توضیحات به هم ریخته را پاک کنید.

تاریخ تولد خود را پاک کنید

تاریخ تولد شما برای کارفرما چندان جذاب نخواهد بود و کاملا بی ربط است، توانایی ها و تجربیات شما مهم‌تر می‌باشد تنها استثنا وقتی مطرح می‌شود که شغل مورد نظر شما بازه ی سنی مشخصی دارد و شما باید تعیین کنید در این بازه ی سنی هستید یا نه!

ایمیل صحیح و رسمی خود را در رزومه قرار دهید

اگر آدرس ایمیل شما هر چیزی غیر از نام و نام خانوادگیتان است همین الان آن را از رزومه حذف کنید. ایمیل هایی که شامل اعداد بی ربط یا القاب یا اسامی بی ربط هستند اصلا مناسب درخواست شغلی نیستند و شما را غیر حرفه ای نشان می‌دهند. ایمیل هایی مثل crazydude_435 و یا ananas71 یا Nazi021 استفاده نکنید. این عناوین ایمیل بد نیست بلکه افتضاح است.

به فونت و نام فایل رزومه اهمیت دهید

به دنبال یک فونت پیچیده و خیلی زیبا نباشید. یک فونت ساده و طبیعی مثل Tahoma پیدا کنید، اندازه فونت را بین ۱۱ تا ۱۴  قرار دهید. نام فایل رزومه مهم است، سعید کنید مواردی مثل Untitled.pdf یا salam.pdf نباشد، نام خودتان برای نام فایل مناسب و حرفه ای است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *