چرا شتابدهنده؟

این روزها در اکوسیستم استارتاپی ایران کلمه شتابدهنده یا accelerator زیاد شنیده می‌شود، شتابدهنده ها همانطور که از اسمشان مشخص است، وظیفه‌‌ی شتابدهی به استارتاپ ها را دارند.

اما چرا شتابدهنده؟
اگر شما تیم خوب و با تجربه ای هستید و روی یک ایده‌ی خوب و احتمالا جذاب کار می‌کنید، در حال ساخت محصول‌تان هستید یا حتی آن را به خوبی ساخته و به بازار عرضه کرده اید اما هنوز کشش یا ترکشن خوبی ندارید، بازار خودتان را هنوز خوب اندازه گیری و سنجش نکرده اید و یا هنوز به جریان درآمدی ثابتی دست پیدا نکردید، حالا بهترین زمان برای گرفتن شتاب و وورد به شتابدهنده است.
در ایران حدود ۱۵ شتابدهنده داریم که در حوزه های مختلف به صورت دولتی و یا خصوصی فعالیت می‌کنند، مهم ترین ارزشی که یک شتابدهنده  می‌تواند به استارتاپ ارائه کند شبکه گسترده ، راهنمایی ها و آموزش های کارآمد با استفاده از دایره پهناور مربیان آن برای شناخت درست بازار ، مشتری و محصول است.
در مرحله ی بعدی امکاناتی مثل سرمایه اولیه، فضای کاری و حضور در کنار تیم هایی با تجربیات و چالش های مشترک است.

بطور کلی کشش به معنی میزان پیشروی یک استارتاپ در جذب مشتری یا کاربر است

یک شتابدهنده خوب…

یک شتابدهنده خوب مسیر درست و رویکرد عرضه محصول به بازار را به استارتاپ نشان می‌دهد و در این راه با استفاده از شبکه پهناور مربیان و کارگاه های متفاوت به آن تیم کمک می‌کند. یک استارتاپ موفق چیزی بیشتر از یک محصول خوب از نظر فنی و طراحی است، بخش مهمی از موفقیت یک استارتاپ را مباحث کسب و کار مثل استراتژی ورود به بازار، شناخت مشتری، سنجش بازار، اعتبارسنجی ایده و جریان درآمدی تشکیل می‌دهد که اغلب به علت فنی بودن بنیان گذاران به این بخش توجه ویژه ای نمی‌شود و بخش کسب و کار یک استارتاپ معمولا از ضعف فاحشی برخوردار است. یک شتابدهنده خوب می‌تواند با توجه به امکانات و ارزش های متفاوتی این بخش از ضعف یک استارتاپ را پوشش دهد. ارتباطات و شبکه گسترده از دیگر نیاز های استارتاپ ها در مراحل اولیه است که این نیاز به خوبی توسط یک شتابدهنده می‌تواند تامین شود.

یک استارتاپ در شتابدهنده از برنامه مربیگری بهره مند می‌شود ، در واقع تیم کارآفرین می‌توانند در دوره شتابدهی از تجربیات مربیان و کارآفرینان برتر داخلی و خارجی استفاده کنند.

فضای کاری اشتراکی از دیگر امکانات در طول دوره شتابدهی است، استارتاپ ها می‌توانند از محیط کاری مناسب که منجر به افزایش خلاقیت و بهره‌وری می‌شود استفاده کنند و در این محیط در کنار سایر تیم ها چالش های متفاوت و مهمی را تجربه کنند و از ریسک های متفاوت کسب و کار مطلع شوند و کارگاه های مرتبط و دوره های آموزشی را تجربه و از سرمایه نقدی شتابدهنده استفاده کنند.
اگر تیم خوبی دارید، روی یک ایده و محصول کار می‌کنید و هنوز بازار خودتان را خوب نسنجیده و کشش(ترکشن) نگرفته اید بهترین زمان برای ورود به شتابدهنده است.

 

One thought on “چرا شتابدهنده؟

  1. بازتاب:آواتک، سکوی پرش نظربازار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *