چرا فضای کار اشتراکی خوب است؟

فضای کار اشتراکی، واژه ای است که به تازگی در اکوسیستم استارتاپی ایران شنیده می‌شود. فضای کار اشتراکی همانطور که از نامش پیداست مجموعه ای است که افراد مختلف که استخدام جایی نیستند می‌توانند در این فضا کنار هم جمع شوند و به کار و فعالیت بپردازند. فرقی نمی‌کند برنامه نویس آزاد کار باشید یا حسابدار، یا حتی گرافیستف نویسنده، دانشجو یا استاد، یا حتی تیم های استارتاپی کوچک، فضای کار اشتراکی مناسب ترین گزینه ست که در آن جا مشغول شوید و فعالیت کنید. یکی از مفاهیمی که با گسترش فضا کارآفرینی در ایران و جهان مطرح شد همین فضای کار اشتراکی است. در ادامه قصد داریم فضا کار اشتراکی یا co-working space را بیشتر معرفی کنیم:

 

فضای کار اشتراکی دقیقا چیست؟

وقتی از فضای کار اشتراکی صحبت میکنیم منظورمان محلی است که تعدادی میز، صندلی و امکاناتی مانند اینترنت، پرینتر و البته چای و قهوه در آن قرار دارد. افراد مختلف با تخصص ها و توانمندی های متفاوت در آنجا کار می‌کنند. جایی شبیه اتاق مطالعه در کتابخانه ها با امکاناتی بیشتر، شما می‌توانید به عنوان یک فرد تنها و یا یک تیم استارتاپی یک میز را انتخاب کنید و به عنوان محل کار هر روز به آن جا مراجعه کنید. انرژی چنین فضایی فوق العاده است، همه درحال تلاش هستند تا برای خود آینده ی موفقیت آمیزی بسازند.

 

فضای کار اشتراکی چه فایده ای دارد

کار کردن در چنین فضاهایی در کنار سایر افراد با سلایق مختلف و توانایی های منحصر به فرد منجر به افزایش بهره وری و خلاقیت می‌شود. میزان بازدهی در این فضا بسیار بیشتر از سایر مجموعه های کاری است. شما می‌توانید هر روز با افراد جدیدی آشنا شوید، همچنین می‌توانید با افرادی که در کنار شما کار می‌کنند تعامل داشته باشید. اگر یک تیم استارتاپی هستید ممکن است با مشکلاتی در کسب و کار خود مواجه شوید، اگر در یک فضای کار اشتراکی فعالیت کنید می‌توانید برای مسائل مختلف از افرادی که آنجا هستند کمک بگیرید، گرافیست ها، برنامه نویس ها، حسابدار ها و نویسنده ها می‌توانند در مسائل مختلف به همدیگر کمک کنند و به پیشرفت یکدیگر کمک کنند.

استارتاپ ها در ابتدای راه نمی‌توانند برای محل کار خود هزینه ی زیادی بپردازند، فضای کار اشتراکی گزینه ای است پیش روی این استارتاپ ها که با هزینه ای نه چندان زیاد علاوه بر پیدا کردن محلی برای کار از تجربه دیگران نیز استفاده کنند و با افراد جدیدی آشنا شوند. تعامل اجتماعی و استفاده از تجربیات دیگران مهم ترین فایده این مجموعه هاست. هر روز افراد جدیدی به عنوان مشتری یا کارفرما به این فضای کاری وارد می‌شوند و این بهترین زمان برای شبکه سازی است.
در فضا کاری اشتراکی معمولا دغدغه ی مسائل جانبی یک دفتر کار را ندارید، شما از مسائلی مانند مشکلات اینترنت و تعمیر و نگه داری محیط دور می‌مانید.

 

فضای کار اشتراکی شتابدهنده نیست!

یکی از تصورات غلطی که در ایران وجود دارد این است که تفاوت بین شتابدهنده و فضای کار اشتراکی قائل نمی‌شوند. قبلا در مطلبی شتابدهنده ها را معرفی کرده بودم، فضای کار اشتراکی یکی از امکاناتی است که شتابدهنده در اختیار استارتاپ ها قرار می‌دهد. در فضای کار اشتراکی فرقی نمی‌کند شما حسابدار شخصی هستید یا یک تیم استارتاپی، شما در این فضا در تلاش برای افزایش رشد و تعامل هستید.

در ایران هم فضای کار اشتراکی داریم؟

البته که داریم، اکوسیستم استارتاپی ایران هم رشد خوبی در این زمینه داشته است. در حال حاضر در نقاط مختلف چندین فضای کار اشتراکی داریم که به خوبی فعالیت می‌کنند.
فینوا یکی از اولین هاست، یک سالی از تولد فینوا در تهران می‌گذرد، در حال حاضر حدود ۱۵ استارتاپ در فینوا مستقر هستند و ۶ استارتاپ هم بعد جذب سرمایه از آنجا خارج شده اند.
زاویه دیگر فضای کاری گروهی در تهران است، زاویه زیر نظر شتابدهنده آواتک فعالیت می‌کند، این فضای کاری به تازگی کار خود را آغاز کرده است، یکی از مزایای زاویه این است که قرار نیست شما حتما یک تیم استارتاپی باشید، به عنوان یک شخص می‌توانید یک میز و صندلی اجاره کنید و از امکانات متنوع زاویه مثل تلفن اختصاصی، اتاق جلسات، اینترنت و … استفاده کنید. در حال حاضر ۶ تیم در این فضا کار می‌کنند.
رایکسب نیز در تبریز کار خود را شروع کرده است، شما می‌توانید به صورت ساعتی و یا ماهانه میزهای یک تا چهار نفره در رایکسب اجاره کنید و از امکانات متنوعی مثل منتورینگ، اینترنت و کارگاه های مختلف برخوردار شوید.
خانه توانمندسازی کسب و کار های نوپا (خانه استارتاپ) هم به زودی کار خود را در کرج آغاز می‌کند و در تاریخ ۲ اسفند افتتاح می‌شود. محلی که افراد و تیم های استارتاپی می‌توانند از خدمات متنوع آن مثل کارگاه های متنوع و منتورینگ های مختلف استفاده کنند.

3 thoughts on “چرا فضای کار اشتراکی خوب است؟

 1. محمد نصیری پاسخ دادن

  کرج هم طبیعتا به چنین جایی نیاز داره ، اما خوب باید افرادی بیان کمک کنن که خودشون تونستن کار موفقی داشته باشند ، متاسفانه یکی از مشکلات اصلی استارت آپ ها در ایران این هست که مدعی منتورینگ زیادی داره ، یعنی افراد زیادی خودشون رو مربی میدونن و قطعا در چنین فضاهایی امکان جولان بیشتری دارند ، خوب طبیعی هست که مشاوره ها و راهنمایی هایی که این افراد انجام میدن به دور از واقعیات و بر اساس فرضیاتی هست که هیچوقت واقعی نشده به خاطر همین ممکنه یک استارت آپ رو به جای رشد به سمت نابودی بکشونه ، یکی از فاکتورهای موفقیت در یک استارت آپ واقع گرایانه بودن و شنیدن تجربیات و واقعیات حوزه وب هست که بعضا افراد کمی هستند که چنین تجربیاتی دارند ، طبیعی هست که بسیاری از این افراد فرصت و زمان حضور در مکان های همکاری رو ندارند مگر اینکه از حداقل زمان حداکثر استفاده رو بخواهیم ببریم ، محیط های کار تیمی خیلی خوبه اما در ابتدای کار ، مخصوصا باعث ایجاد روحیه انگیزشی و مثبت برای توسعه و رشد میشه که خیلی مثبت هست … امیدوارم این مرکز در کرج بتونه موفق باشه ، تبدیل ایده به طرح و طرح به اجرا و اجرا به رشد و رشد به درآمد و درآمد به زندگی این کاری هست که نهایت یک استارت آپ هست … خدا قوت به بچه های یونش … قرار بود یه سری به ما بزنید هر موقع دوست داشتید بیاید … محمد نصیری

 2. بهنام پاسخ دادن

  با سلام
  رنگ فونتتون خیلی بده نمیشه خوند من یه دست بردم بهتر شد البته اندازه فونتتون هم بده
  سایز رو بکنید ۲۰
  رنگ رو بذارید #۲۲۲
  نسبتا کارتون خوبه اگر توی روز به طور مستمر ۵ تا مطلبم توی بلاگتون بذارید خیلی راحت میتونید خواننده دائمی جذب کنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *