چرا یادگیری آنلاین برای دانشجوها جذاب هست؟

یادگیری آنلاین

در پست قبل، از مزیت‌های بی شمار پلتفرم مدیریت یادگیری برای شما دانشجوها گفتیم. این بار از جذابیت‌های یادگیری آنلاین خواهیم گفت. یادگیری آنلاینی که به دنیای دیجیتال امروز ما نزدیک‌تر از کلاس‌های درس است.

 

دانشجو و دنیای آنلاین

استفاده دانشجویان از ابزار آنلاین برای اهداف آموزشی واضح است. حتی اگر مدرسان چنین عادتی نداشته باشند.

هرچند تمام این استفاده آموزشی نیست. نظرسنجی‌ها نشان میدهد شبکه‌های اجتماعی، موسیقی و عکاسی سه کاربرد عمده هستند. این استفاده شخصی چه ربطی به آموزش دارد؟

با دانستن این موارد می‌فهیم چه کاربردهایی بیشترین ارزش را برای دانشجو دارند.

طبق همین نظرسنجی‌ها درصد بالایی گوشی و تبلت خود را برای موارد آموزشی به کار می‌برند. ولی وقتی سوال الزام استفاده از ابزار آنلاین برای کلاس مطرح می‌شود، این درصد شدیدا کاهش می‌یابد. این نشان می‌دهد مدرسان فرصت استفاده از چنین فضایی را از دست داده‌اند. فضایی که برای دانشجو آشنا و پرکاربرد است.

 

چرا یادگیری آنلاین برای دانشجو و دانش‌آموز جذاب است؟

 

یادگیری آنلاین به زندگی دیجیتال او نزدیک‌تر است.

امروزه همه چیز آنلاین است. شبکه‌های اجتماعی نمونه‌ای دیجیتال از زندگی اجتماعی عادی هستند. هرکدام از شبکه‌های رایج نظیر فیسبوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب، واین و پین‌ترست با راهنمایی مدرس می‌توانند کاربردی آموزشی پیدا کنند.

به وضوح یک پلتفرم مدیریت یادگیری اجتماعی مشابه این شبکه‌ها،  قطعا دانشجو را بیشتر ترغیب به لاگین و فعالیت در کلاس مجازی خواهد کرد. این باعث می‌شود مدرس دید بهتری بر عملکرد دانشجو داشته باشد و راحت تر رفع اشکال کند.

 

یادگیری آنلاین قابلیت پخش ویدئو دارد.

برای دانشجو ویدئو جذاب‌تر از محتوای آموزشی متنی طولانی و طاقت فرساست. این ویدئو می‌تواند آموزشی، دوره آنلاین یا هر ویدئو کوتاه با محتوای آموزشی باشد. حتی این‌ها قابل استفاده‌تر نیز هستند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد دانشجویان و دانش آموزان زیادی از یوتیوب برای سوال‌های درسی خود استفاده می‌کنند.

ویدئو ذهن را بیشتر به کار می‌گیرد. این ترکیب دیدن، شنیدن و گاها لمس کردن و توجه به اتفاقی که در ویدئو می افتد باعث می‌شود اطلاعات بهتر به خاطر سپرده و یادآوری شوند.

 

یادگیری آنلاین امکان بازی و سرگرمی دارد.

اصطلاح بازی سازی، به معنی استفاده از مفاهیم و مکانیزم بازی در فضایی غیر از یک بازی واقعی است، مانند عرصه آموزش.

اگر از دانشجو یا دانش آموزی که چنین تجربه‌ای داشته بپرسید این بازی ها چه تاثیری در آموزش دارند؛ جواب خواهند داد: بازی‌ها باعث می‌شوند مطالب سخت، راحت درک شوند.

یک پلتفرم مدیریت یادگیری (ال ام اس) بهترین ابزار برای بازی سازی مطالب آموزشی است. ال ام اس می‌تواند تمام محتوای آموزشی را یکجا نگه دارد. مهم تر اینکه تمام داده‌های عملکرد یادگیری هر دانشجو را یکجا دارد.

دانشجو و دانش آموز ضمن امتیاز گیری، دریافت مدال و جایزه، تکمیل نمودار پیشرفت و ارتقا مرحله، مهارتی جدید می‌آموزد.

در اینجا مدرس می‌تواند ببیند هر شخص با چه سرعتی به مرحله بعد دست یافت، چند خطا داشت یا کجا دچار مشکل شد. وجود همه این داده‌ها باعث می‌شود با هر دانشجو یا دانش آموز با روش آموزش مخصوص خودش برخورد شود.

 

یادگیری آنلاین همیشه همراه اوست.

طبق نظرسنجی‌ها آمار دانشجویان و دانش آموزانی که از تبلت برای امور آموزشی استفاده می‌کنند رو به افزایش است.

این آمار در مورد گوشی همراه کمی پایین‌تر است، چرا که گوشی همراه در مجموع بهترین گزینه یادگیری محسوب نمی‌شود.

تبلت ارزش بالاتری پیدا میکند چرا که بینابین قدرت لپتاپ و دسترسی گوشی است. امکان دسترسی به محتوای آموزشی همه جا و همه زمان، ارتباط دانشجو با کلاس را حفظ می‌کند. همچنین پاسخگوی کنجکاوی طبیعی آنان است. اگر دانشجو یا دانش آموز هرجا که نیاز داشت به جواب برسد، بعدا راحت‌تر این جواب را به خاطر خواهد آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *