چگونه دانشجوی بهتری باشیم

همیشه باعث تعجب است چرا جوانان نمی‌توانند از همه ی پتانسیل علمی خودشان برای موفقیت در تحصیل  آکادمیک و دانشگاه استفاده کنند، مطلب زیر را دنبال کنید، امیدواریم این قدم ها به شما کمک کند از تمام پتانسیل خودتون برای موفقیت در دانشگاه استفاده کنید.

اهدافتون رو مشخص کنید

هدف، چه کوتاه مدت و چه بلند مدت می‌تواند معیار خوبی برای سنجش موفقیتتان باشد. اگر برای خودتان اهدافی در نظر نداشته باشید، آنگاه در زندگی دانشجویی و زندگی عادیتون چیزی برای بدست آوردن و دلیلی برای تلاش کردن نخواهید داشت.
اگر شما هدف های محکمی در زندگی برای خودتان تعریف کنید، راحت تر می‌توانید به خودتان انگیزه دهید و میزان راهی که برای موفقیت پشت سر گذاشته‌اید را بسنجید. البته اطمینان حاصل کنید اهدافتان واقع گرایانه هستند، اهدافتان اگر دست نیافتنی باشن خیلی زود از این چالش شکست می‌خورید.
فراموش نکنید همیشه می‌توانید بعد از رسیدن به هدفی که مشخص کردید، هدف دیگه ای رو برای خودتان تعیین کنید و تمام وقت و تلاشتان را برای رسیدن بهش اختصاص بدید.

به برنامه ریزی درسی‌تان پایبند باشید

برنامه ریزی مهم ترین بخش برای درس خواندن است، با برنامه ریزی درست می‌توانید از زمان بهترین استفاده را کنید، نیاز نیست برای درس خواندن از خواب و غذایتان کم کنید ، نیاز نیست روزی ۴ ساعت بخوابید و ۲۰ ساعت دیگه را در کتابخانه باشید فقط کافیه با برنامه ریزی درست جلو برید.

استراحت خوب را فراموش نکنید

خواب و استراحت کافی را فراموش نکنید، اگر کمتر از ۶ ساعت در روز می‌خوابید امیدی به موفقیت نداشته باشید چون قطعا به مشکل می‌خورید، مغز شما بدون استراحت نمی‌تواند به خوبی فعالیت کند بخصوص هنگام مطالعه و یا حضور در کلاس درس نمی‌توانید خوب حرف های استاد را متوجه شوید و با این روند قطعا آخر ترم شماره استاد را نیاز دارید تا برای نمره گرفتن و پاس شدن با او تماس بگیرید.

از منابع درسی حداکثر بهره مندی رو داشته باشید

علاوه بر حضور در کلاس، منابع درسی، جزوه ها و نمونه سوال های زیادی هستند که می‌توانند شما را برای رسیدن به موفقیت کمک کنند فقط فراموش نکنید هر منبعی مناسب مطالعه نیست و باید سعی کنید منابع قابل اعتماد را استفاده کنید، ما در یونش سعی می‌کنیم بستری را آماده کنیم که شما این منابع را راحت تر پیدا کنید.

جلسات حل تمرین که معمولا توسط دستیاران استاد برگزار می‌شود را فراموش نکنید، معمولا نکات خوبی در این کلاس ها گفته می‌شود. علاوه بر این معمولا انجمن علمی دانشگاه و یا دانشجویان ممتاز اقدام به برگزاری کلاس هایی برای افزایش سطح علمی برگزار می‌کنند، این کلاس ها را فراموش نکنید.

مهارت های یادداشت برداری خود را تقویت کنید

توجه به صحبت های استاد در کلاس و یادداشت برداری از آن‌ها نه تنها باعث فراهم شدن جزوه ی مناسب برای شما می‌شود بلکه در حافظه ی کوتاه مدت شما اطلاعات ذخیره می‌شود و به یادگیری شما کمک می‌کند.

حتما شب امتحان به جزوه هاتون مراجعه می‌کنید، حالا چه اتفاقی میافته اگر جزوه هاتون نامفهوم یا ناقص باشه؟ پس سعی کنید جزوه های خوبی سر کلاس بنویسید یا اگر نمی‌توانید خوب بنویسید حتما بعد کلاس اون هارو پاک نویس کنید اگر هم که کلا اهل جزوه نوشتن نیستید می‌توانید به یونش مراجعه کنید ،احتمالا جزوه های دوستاتون را اینجا پیدا می‌کنید.

فعالیت های فوق برنامه  را جدی بگیرید

سعی کنید زندگی خارج از دانشگاه را هم تجربه کنید، فقط درس خواندن، قطع کردن ارتباط با بیرون و همیشه در کتابخانه بودن، مسیر خوبی برای موفقیت نیست! سعی کنید با دوستانتان بیرون بروید، باشگاه و استخر رفتن را فراموش نکنید و حتما بعد از امتحانات ترم یه مسافرت کوچک را تجربه کنید.
بر خلاف باور عموم فعالیت های فوق برنامه در دوران دانشجویی خیلی مفید است و به فرایند یادگیری و مهارت های برنامه ریزی کمک می‌کند.

مطالعه همراه با دوستان را فراموش نکنید

همراهی، همکاری و تعامل با دیگر دانشجویان یکی از بهترین راه ها برای یادگیری است.سعی کنید دوستانی پیدا کنید و کنار هم مطالعه کنید، در یونش می‌توانید دوستان دانشجوی خوبی پیدا کنید.
وقتی به مشکلی برخوردید می‌توانید از دوستی که همراه شما مطالعه می‌کند سوال بپرسید و مشکلتان را حل کنید که این یکی از مزایای درس خواندن همراه دیگر دانشجویان است.

و در اخر سعی کنید درس خواندن رو به شب امتحان موکول نکنید، در هر صورت هر جا به کمک برای پیشرفت تو درس نیاز داشتید می‌توانید به یونش مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *