گزارش اولین همایش روش‌های مدیریت یادگیری و آموزش الکترونیکی مدارس – بخش اول

همایش

اولین همایش “روش های مدیریت یادگیری و آموزش الکترونیک مدارس”، همایش تلنگرها بود.
شاید بتوان گفت دستاورد این همایش، ایجاد “سوال” در ذهن حاضرین بود، سوالاتی اساسی در زمینه آموزش الکترونیک. مطرح شده از طرف افراد صاحب نظر و خطاب به افراد تصمیم گیرنده.
سخنرانان این همایش افرادی صاحب نظر در عرصه آموزش به ویژه آموزش الکترونیک بودند. افرادی از دانشگاه‌ها، مدارس و انتشارات آموزشی. و حاضرین این همایش افرادی بودند که نقش کلیدی در آینده دانش‌آموزان دارند، یعنی مدیران مدارس.

به عنوان افرادی فعال در گوشه‌ای از دنیای یادگیری الکترونیک چرا برگزاری چنین همایشی را لازم دیدیم؟

 

ما در سطوح مختلف از سطح دستگاهی گرفته تا سطح جامعه با قدرت یادگیری الکترونیک آشنا نیستیم

 

بله! این یک حقیقت است. این یادگیری، این آمادگی، برنامه و طرح نیاز دارد. نمی‌توان یک شبه و یکجا به آن درجه رسید. باید قدم به قدم پیش رفت. بنابراین ما اولین مخاطبمان را “مدیران مدارس” در نظر گرفتیم. افرادی تصمیم گیرنده در سطحی از جامعه که با یادگیری الکترونیک “بیگانه‌ترین” است.

 

حرکت از دنیای کاغذی به دنیای دیجیتال در نظرمان کاری سخت و دشوار است

 

با هر آنچه عادت کرده‌ایم پیش می‌رویم و به راحتی با تغییر کنار نمی‌آییم. این اخلاق نیز بین ما رایج و مشکل زاست. افرادی که این مرحله را رد کرده‌اند چه راهکارهایی دارند؟ در این همایش خواهیم دید. ما نیاز به “تفکر خارج از چارچوب” داریم. راهش چیست؟

 

مدارس و دانشگاه‌های ایران در یک سطح از آشنایی با “آموزش الکترونیک” قرار ندارند

 

این طور نیست که بگوییم “آموزش الکترونیک” کاملا در دانشگاه جا افتاده است. ولی هر آنچه که هست، فضایی بازتر از مدارس دارد. در این همایش چرایی این مساله را بررسی خواهیم کرد. شاید راهکار این مساله در یک همایش ۲ ساعته نگنجد، ولی همان جرقه اولیه در این مرحله ما را به هدفمان نزدیک می‌کند.

 

معرفی بخشی از “یادگیری الکترونیک” به نام “پلتفرم مدیریت یادگیری”

 

“یادگیری الکترونیک” یک مفهوم است، نه یک ابزار یا روش بخصوص. در این همایش بخصوص پس از بررسی چرایی ها، راهکاری نرم افزاری و به روز در این زمینه معرفی خواهیم کرد. راهکاری که “تسهیل‌گر” همان مسیر تغییری هست که به دنبالش هستیم.

 

در این همایش میزبان کاوه یزدی‌فرد، مدیر اجرایی شتابدهنده آواتک و مدرس دانشگاه؛ جناب آقای سید حسینی و آقای ابراهیمی مدرس پایه متوسطه دوم چندی از مدارس بنام تهران؛ جناب آقای دکتر منتظر، رئیس انجمن یادگیری الکترونیکی ایران و معاون برنامه ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان و جناب آقای امیری، هم‌بنیان‌گذار و مدیر محصول یونش بودیم. که به تدریج گزارش سخنرانی هرکدام را منتشر خواهیم کرد. با ما در این سری پست های گزارش رویداد همراه باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *