۴ دلیل برای اینکه کارآموزی در آینده شغلی شما مهم است

“شما برای بدست آوردن تجربه به تجربه نیاز دارید” این جمله بیان کننده موارد مهمی است، به نظر می‌رسد بزرگترین مسئله برای جوانان در دوران دانشجویی و یا دوران فارغ التحصیلی پیدا کردن شغل و به عبارتی وارد شدن به فضای کاری است. کارفرما ها در بازارکار کنونی شدیدا به رزومه و سوابق کاری اهمیت می‌دهند، فرقی نمی‌کند این سابقه کاری کارآموزی باشد، یا کار داوطلبانه و یا کار استخدامی در یک شرکت.

پس زمینه ی شغلی هنگام ورود به بازار کار اهمیت زیادی دارد، کسب و کار ها و شرکت ها برای پیدا کردن بهترین نیروی کار تلاش زیادی می‌کنند و با یکدیگر رقابت می‌کنند، همانطور که افراد برای گرفتن بهترین جایگان شغلی با یکدیگر رقابت می‌کنند. حتی همکلاسی شما در دانشگاه هم یکی از رقبای شما برای گرفتن بهترین شغل است.

چند لحظه فکر کنید، بهترین راه برای کسب تجربه ی کار واقعی چیست؟ شما فارغ التحصیل هستید، به خوبی به مباحث تحصیلی خودتان مسلط‌‌ اید اما آیا می‌توانید به خوبی از آن ها استفاده کنید؟ کارآموزی بهترین روش برای کسب مهارت و تجربه است. شما مباحثی را که به طور تئوری به آن ها مسلط هستید در دوره ی کار آموزی به صورت عملی تجربه می‌کنید. در ادامه به برخی از ویژگی های دوره های کارآموزی می‌پردازیم:

تجربه‌ی زندگی واقعی

اگر شما برای بدست آوردن یک کارآموزی مفید و خوب خوش شانس باشید فرصت این را دارید که به زندگی حرفه ای و کاری خود ارزش ببخشید. با کارآموزی میتوانید تجربه ی کار در دنیای واقعی را بدست آورید. دوران کاآموزی به شما فرصت میدهد آموخته ها و تمریناتی که در دانشگاه به صورت تئوری یاد گرفته اید را در عمل اجرا کنید. شما در دوران کارآموزی یاد میگرید که همیشه دانش دانشگاهی در زندگی واقعی به کار نمی آید. شما به عنوان یک کارآموز دقیقا مسائلی را تجربه میکنید که مناسب شما و شرکت مورد نظرتان است. تجربه ی تلاش کردن برای یادگیری به صورت عملی بسیار مفید است. کارآموزی شما را در معرض افراد و تجربیات جدید قرار میدهد. تجربه ی زندگی واقعی مهم ترین ویژگی کارآموزی بعد از محیط دانشگاه است.

 

فرصت یادگیری بیشتر در مورد خودتان

این تجربه اس که به ما شکل می‌دهد، کارآموزی نه تنها فرصت خودسازی به شما می‌دهد بلکه شما را به درک بیشتری از خود تشویق می‌کند. خودشناسی و یادگیری بیشتر در مورد خودتان باعث میشود بدانید اهدافتان دقیقا چیست و چطور میتوانید به آن ها برسید. پیدا کرن این سطح از وضوح برای شناخت خود کار آسانی نیست اما گاهی اوقات شما با خودشناسی میتوانید راحت تر از منطقه امن خود فراتر قدم بگذارید. به عنوان مثال، فردی که در دانشگاه مهندسی کامپیوتر خوانده است، برای کارآموزی به شرکتی که نرم افزار های تحت وب تولید میکند مراجعه می‌کند، او در این دوره کارآموزی میتواند درک کند مسیر کاری اش در آینده به چه صورت خواهد بود و آیا واقعا تولید نرم افزار تحت وب جزو علاقه مندی ها و توانایی های او محسوب می‌شود یا او در تولید نرم افزار های تحت ویندوز توانمند است؟

 

شبکه سازی و حفظ کردن ارتباطات حرفه ای

شبکه سازی مبادله اطلاعات و موضوعات مختلف بین افراد است، با هدف نهایی ایجاد آشنایی و ارتباط برای آینده شغلی و حرفه ای خودتان است. مطمئنا شما برای شبکه سازی میتوانید در رویداد های مختلف مثل همفکر و … شرکت کنید اما این رویداد ها شما را محدود می‌کند. در واقع کارآموزی به شما فرصت میدهد با افرادی که شما را میشناسند ارتباط داشته باشید و به خاطر شناخت این شبکه سازی عمیق تر است. گذراندن دوره کارآموزی به شما فرصت میدهد با افراد حرفه ای در حوزه کاری خودتان آشنا شوید، افراد حرفه ای که می‌توانند در آینده به شما کمک کنند. همیشه برای شبکه سازی آماده باشید و مطمئن شوید همیشه تعدادی کارت ویزیت همراه خود دارید.

 

امکان استخدام به صورت تمام وقت بعد از اتمام کارآموزی

گاهی اوقات وارد شدن به شغلی بلافاصله بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه معایبی دارد. اگر تجربه ی کار تمام وقت را پیش از این نداشته باشید ممکن است این شغل برایتان غیرقابل تحمل و سخت شود. در محیط کار معمولا رئسا خیلی اشتباه را تحمل نمی‌کنند. غیرقابل تحمل شدن یک شغل برای افراد ویرانگر است. کارآموزی بهترین فرصت برای وارد شدن به یک شغل تمام وقت است اکثر کارفرمایان در تلاش برای افزودن ارزش به سازمان خود هستند، آنها تلاش میکنند از برنامه های کارآموزی کارمندانی خوب برای آینده شرکت بسازند. در دوره کارآموزی شما می‌توانید به استعداد، تعهد و ارزش کاری خود را به کارفرمای خود نشان دهید. کارآفرمایان وقتی با شما و توانایی هایتان از طریق دوره کارآموزی آشنا باشند راحت تر برای استخدام تمام وقت شما اقدام می‌کنند.

دوره کارآموزی خوب پایه گذار شغل تام وقت آینده شماست.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *