۸ اشتباه بزرگ و وحشتناک در مصاحبه شغلی

شما درخواست خودتان را برای گرفتن یک شغل فرستادید، حتما رزومه ی خودتان را نیز تکمیل کرده و ارسال کردید، حالا از شما خواسته اند برای جلسه مصاحبه حضوری بروید، باید خیلی مواظب باشید اشتباهی نکنید و بهترین رفتار را در این جلسه ی حضوری داشته باشید. اینجا ۸ اشتباه معمول اما بزرگ که معمولا در مصاحبه های کاری رخ می دهد را برای شما آورده ایم تا این اشتباهات را هیچ وقت مرتکب نشوید.

۱٫دیر رسیدن

معمولا جلسات مصاحبه شغلی با یک کارفرما یا کارآفرین بالقوه است، این جلسه مثل یک قرار ساده و قهوه خوردن با دوست نیست، اگر دیر برسید و تاخیر داشته باشید، بر همه چیز تاثیر می‌گذارد. هیچ عذرخواهی و بهانه ای نمی‌تواند مشکل یک تاخیر نیم ساعت را حل کند. مصاحبه های شغلی مانند بخشی از کار است، اشتباه شما در این جلسه می‌تواند در زمان کاری نیز رخ دهد.معمولا می گویند در مصاحبه های شغلی اگر می‌خواهید تاخیر داشته باشید همان بهتر است که اصلا به مصاحبه نروید! البته تا زمانی که واقعا مجبور نشده اید بهتر است قرار ملاقاتتان را لغو نکنید و تمام تلاش خودتان را بکنید به موقع سر قرار حاضر شوید.

۲٫خیلی زود رسیدن

خیلی زود رسیدن اصلا خوب نیست! اینکه شما خیلی زود برسید و حدود نیم ساعت قبل از مصاحبه در لابی شرکت حضور پیدا کنید اتفاق خوبی نیست! در این موارد شما احساس بدی را به افراد مصاحبه کننده و کارکنان شرکت وارد می‌کنید، گاهی هم در این نیم ساعت که زود رسیده اید درگیر مسائلی مثل استرس و … می‌شوید. پیشنهاد ما به شما این است که نیم ساعت قبل از شروع مصاحبه در اطراف محل مصاحبه به یک کافه شاپ بروید، چیزی بخورید و استرس نداشته باشید 🙂

۳٫ انتقاد از کارفرمایان قبلی

هیچوقت در مصاحبه شغلی از کارفرمایان سابق خود صحبت نکنید، صحبت کردن در مورد مدیر پروژه وحشتناک قبلی، یا انتظارات احمقانه مدیر منابع انسانی و یا حقوق پایین و امکانات محدود شرکت قبلی اصلا خوب نیست بلکه خیلی هم بد است.هیچکس دوست ندارد خاطرات و تجربیات بد یا خوب شما از محیط کار قبلی شما را بداند. اگر شما محل کارتون رو به خاطر مشکلاتش ترک می‌کنید می‌توانید فقط به این اشاره کنید که کار قبلی عالی بود اما من آماده تغییر شغل بودم،معمولا مصاحبه کننده ها به شما احترام می‌گذارند و از محل کار قبلی و وضعیت شما در آنجا سوالی نمی‌پرسند.

۴٫ اشتباهات شبکه های اجتماعی

اینکه در شبکه های اجتماعی چه عکس یا مطلبی را به اشتراک می‌گذارید معمولا مهم است، این اشتراک گذاری ها فقط برای دوستان نیست. طبق تحقیقات سال ۲۰۱۴ موسسه Jobvite survey  بیش از ۹۰ درصد کارفرمایان قبل از مصاحبه شغلی پروفایل های شبکه های اجتماعی شما را بررسی می‌کنند. معمولا نصف درخواست ها بعد از این بررسی ها توسط کارفرمایان رد می‌شود! 

۵٫استفاده کردن از موبایل

طبق نظرسنجی ها و تحقیقات مختلف، حدود ۶۰ درصد از کافرمایان استفاده از تلفن همراه توسط مصاحبه شونده را کار خیلی اخلاقی و غیر حرفه ای می‌دانند و معمولا افرادی که از موبایل استفاده می‌کنند در مصاحبه های شغلی رد می‌شوند.همه چیز به اینجا ختم نمی‌شود بلکه حدود ۹۰ درصد مردم فکر می‌کنند استفاده از تلفن همراه در یک جلسه رسمی بی ادبی است، حتی گذاشتن موبایل روی میز و بین شما و کارفرما هم حس خوبی القا نمی‌کند، پس بیخیال، موبایل بی موبایل

۶٫ظاهر نامرتب

لباس نشانه شخصیت شماست، پوشیدن لباس مناسب و ترجیحا رسمی از اهمیت زیادی در مصاحبه های شغلی برخوردار است، معمولا کارفرما اولین برداشت از شخصیت شما را با توجه به لباستان انجام می‌دهد.علاوه بر ظاهر آراسته بوی خوش نیز عامل مهمی است، بوی سیگار و یا عرق بدن چندان خوشایند افراد نیست! حتما لازم نیست لبسا رسمی بپوشید، بهتر است بنا به محیط جایی که دارید برای مصاحبه می‌روید، از لباسی مناسب اما تمیز و آراسته استفاده کنید.

۷٫لینکدین را فراموش نکنید

تمام رزومه ها باید به لینکدین متصل باشد، به عبارت دیگر حتما هنگارم تکمیل رزومه لینکدین خود را هم تکمیل کنید و لینک مرتبط با آن را در روزمه خود قرار دهید.کافرمایان لینکدین را دوست دارند چون بدون واسطه و گام به گام می‌توانند با شما، علایقان، توانایی ها و سابقه های شغلی شما آشنا شوند.لینکدین چیز خیلی ساده و کوچکی است که در رزومه شما قرار می‌گیرد اما شما را حرفه ای جلوه می‌دهد

۸٫خیلی زود سراغ حقوق و مزایا نروید

تحقیقات نشان داده است کارفرمایان نسبت به سوال در خصوص حقوق و مزایا واکنش سردی نشان می‌دهند.هر دفعه که شما در مصاحبه خود در مورد حقوق و مزایا سوال می‌کنید شانس خود برای قبولی در مصاحبه را ۲۰ درصد کاهش می‌دهید. البته این خیلی بدیهی است که قبل از شروع کار از حقوق و مزایای خود مطلع شوید اما اجازه دهید تا خود کارفرما در این خصوص صبت را شروع کند، به عبارت دیگر تا زمانی که کارفرما پیشنهادی در این خصوص به شما نداده سراغش نروید اما بعد از پیشنهاد کارفرما می‌توانید با خیال راحت با او بحث کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *