تاثیر سیستم مدیریت یادگیری در آموزش زبان انگلیسی

تکنولوژی در فرآیند تدریس و آموزش زبان انگلیسی به عنصری حیاتی تبدیل شده است. قطعا بدون کمک تکنولوژی نیز می‌توان انگلیسی آموخت، ولی هیچ تضمینی نیست که فرآیند به همان اندازه به کار بردن تکنولوژی، بی عیب و موثر واقع شود، حتی در مقیاس کوچک.

تکنولوژی‌ در اختیار آموزش و تدریس زبان انگلیسی

می‌توان فرض کرد زبان آموزانی که دارای گوشی همراه، تبلت یا هر ابزار این چنینی هستند، از این ابزار برای اهداف آموزشی گوناگونی استفاده می‌کنند. به هنگام اتصال به اینترنت، معمولا از این ابزار جهت ترجمه استفاده می‌شود. همچنین اگر دوره زبانی گزینه‌های آنلاین آموزشی ارائه دهد، این ابزار به احتمال زیاد جهت مطالعه دروس، تکمیل آزمون‌های آنلاین، پیگیری نمودار پیشرفت، ارتباط با هم‌کلاسی‌ها و غیره استفاده خواهد شد که به شکل گسترده‎‌ای به سود مدرس و زبان آموز است. این امر باعث می‌شود مدرسان از عملکرد زبان جویان مطلع شوند و آمار به دست آورند، راه‌های کمک به دانش‌آموزان خود را بهتر دریابند و درس‌های آینده خود را سازمان دهی کنند.

آموزش آنلاین نه تنها به راحتی قابل دسترس است، بلکه به شدت نیز تاثیرگذار است. این سبک از آموزش کاملا با یادگیری جزئی(Microlearning)، که مناسب‌ترین راه یادگیری مغزمی‌باشد، سازگار است؛ به خصوص در زمینه یادگیری زبان. یادگیری جزئی هرچند اصطلاحی جدید باشد، ولی در واقع مفهومی جا افتاده است. دانش‌آموزان در صورت ارائه مطلب به صورت بخش‌هایی کوتاه بهتر یاد می‌گیرند. به جای اشباع یک زبان آموز با حجم زیادی از اطلاعات، انتقال جزء به جزء اطلاعات بسیار بهتر است و فرصت پردازش و مرور به وی میدهد. همین مورد کاربرد پذیری یادگیری جزئی را نشان می‌دهد.

 

نقش اجتناب ناپذیر سیستم مدیریت یادگیری در تدریس زبان انگلیسی

تمام تکنولوژی‌های مرتبط با یادگیری و تدریس زبان می‌توانند در غالب یک سیستم مدیریت یادگیری تعاملی یا به عبارتی سیستم یادگیری الکترونیکی ارائه شوند.

سیستم‌های یادگیری الکترونیکی نقشی اجتناب ناپذیر در زمینه تدریس زبان انگلیسی بازی می‌کنند. مدرسان برای کمک گرفتن در طراحی دوره‌های زبان کارا، پیاده‌سازی مسیر یادگیری، و اطمینان از مشارکت در یادگیری زبان جویان، بر سیستم‌های مدیریت یادگیری تعاملی تکیه می‌کنند. ابزار آموزشی تعاملی مانند وبلاگ‌ها، فروم‌ها، چت، تصاویر، و نظرسنجی، آموزش وغیره  یادگیری زبان را به فرآیندی جذاب و موثر تبدیل می‌کنند. ویژگی‌های LMS های مدرن از قبیل انجمن‌های آنلاین، بیوگرافی، تصاویر و غیره در تسهیل یادگیری همراه فوق‌العاده عمل می‌کند. ویژگی‌های سیستم آموزش الکترونیکی آن را به ابزاری مناسب جهت تدریس زبان در حوزه کاری خود تبدیل کرده است.

یاد گرفتن صحبت به یک زبان خارجی فرآیندی تعاملی است. نمی‌توان بدون گرفتن ورودی از دیگران زبانی یاد گرفت. در عصر ارتباطات امروزی، دانش‌آموزان ممکن است دور از همدیگر باشند. یک LMS می‌تواند دانش آموزان زبان انگلیسی را یکجا جمع کند و نیاز اجتماعی آنان در این زمینه را تامین کند.

کدام مدل آموزشی مناسب‌ترین روش برای یادگیری زبان است؟

یادگیری مشارکتی(Blended Learning) نوعی از آموزش می‌باشد که معمولا برای زبان جویان بسیار مفید واقع می‌شود. به زبان ساده، یک برنامه آموزش مشارکتی شامل بخشی آموزش سر کلاس و بخشی آموزش آنلاین می‌باشد که در واقع به عنوان مکمل کلاس درسی عمل می‌کند. یادگیری مشارکتی موثر واقع می‌شود، چرا که یادگیری همراه(Mobile Learning)، یادگیری جزئی(Microlearning)، یادگیری آنلاین، یادگیری تجربی و آموزش رو در رو را شامل می‌شود، که ترکیبی کامل را تشکیل می‌دهد.

با بررسی مشکلات آموزش کلاسیک، گذاری به محیط آنلاین صورت گرفت. یادگیری مشارکتی مجازی، بهترین ویژگی‌های هر دو حالت دنیای آفلاین و آنلاین را یک جا جمع می‌کند: اهمیت جنبه‌های تدریس انسانی و بهترین نوآوری‌های فناوری.

هم یادگیری مشارکتی و هم یادگیری کاملا آنلاین قابل پیاده سازی با سیستم‌های مدیریت یادگیری آنلاین تعاملی می‌باشند. به همان ترتیب که نیروی کاری چند زبانی رو به افزایش است، کاربرد LMS برای اهداف آموزش زبان نیز توسعه پیدا خواهد کرد.

One thought on “تاثیر سیستم مدیریت یادگیری در آموزش زبان انگلیسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *