یادگیری و یادآوری؛ حقایقی خیره کننده و تاثیر LMS

یادگیری

یکی از عوامل بازدارنده یادگیری بهینه، ضعف در به خاطر سپاری و یادآوری است.

دانشجو یک ساعت بعد از یادگیری، ۵۰% مطلب را فراموش می‌کند.

خبر بد؟ این آمار نگران کننده است. خبر خوب؟ تکنولوژی حجم بالایی از این مشکلات را می‌تواند حل کند.

تحقیقات نشان می‌دهد یک پلتفرم مدیریت یادگیری مناسب می‌تواند در تقویت حافظه تاثیرگذار باشد. این مبحث از ۳ نظر مورد بحث قرار گرفته است:

 

از نظر یک سوم دانشجویان، مطالب تدریس شده ذهن را به اندازه کافی مشغول نمی‌کنند.

اگر مطالبی که ارائه می‌دهید ذهن دانشجو را مشغول نکند، قطعا تاثیری منفی بر به یادآوری دوباره مطالب خواهد داشت.

راهکار این مشکل، ابزار تولید محتوا در پلتفرم مدیریت یادگیری شما هستند. یا ابزاری مجزا که قابلیت همگام سازی با ال ام اس را دارند.

مساله‌ای اساسی در یادگیری، غیر قابل حفظ بودن مطالب ارائه شده می‌باشد. حتی در صورت ارائه الکترونیکی، مطالب در قالب PDF هایی طولانی یا پاورپوینت‌هایی سنگین و ناکارآمد هستند.

مدرس به کمک ابزار تولید محتوای آنلاین، می‌تواند مطالب خود را در فرمت‌های مختلف در ال ام اس ارائه دهد. به این ترتیب میزان برقراری ارتباط با محتوای آموزشی بالا می‌رود. یا به عبارتی، با در اختیار داشتن فرمت‌های متنوع، ذهن دانشجو بیشتر درگیر مطلب می‌شود.

 

دانشجو تا یک ساعت پس از یادگیری، ۵۰% مطالب را فراموش می‌کند.

حتی بدتر… تا روز بعد، ۷۰% مطالب فراموش شده و تا ماه بعدی، ۹۰% مطالبی که آن روز تدریس شده‌اند، فراموش خواهند شد.

این پدیده که منحنی فراموشی نامیده می‌شود، به وضوح مشکل بزرگی هست و نشان می‌دهد جلسات رسمی و محدود کلاسی به تنهایی کافی نیستند.

راه حل این است که متد ۷۰:۲۰:۱۰ به کار گرفته شده و با ترکیب آموزش رسمی و غیر رسمی، قدرت حافظه تقویت شود.

امکانات یادگیری تعاملی مانند انجمن‌ آنلاین کلاس و میکروبلاگ ها، به همراه قابلیت پیگیری آنلاین شخصی سازی شده در ال ام اس ها، کمک حال دانشجویان در به خاطر سپاری و یادآوری مطالب خواهد بود.

 

۳۴% دانشجویان از ابراز اشکال خود سر کلاس می‌پرهیزند.

به خاطر تعدادی از عوامل، مانند انگیزه، شرایط محیط و…، برخی دانشجویان سخت‌تر از برخی دیگر اشکالات خود را بیان می‌کنند. خوشبختانه، با امکانات یک پلتفرم مدیریت یادگیری، مدرس قادر است از نواقص یادگیری دانشجو مطلع شود.

قابلیت تحلیل متریک‌ها برای تشخیص شکاف‌های یادگیری، مهم و قابل توجه است:

بدون این امکان، مدرس ممکن است با نمره تمرین و امتحان، کلاس را مفید پندارد. حال آن که در واقعیت، بسیاری از دانشجویان آن طور که باید و شاید مطلب را فرانگرفته‌اند. همچنین این تحلیل‌ها، مواردی را که نیاز به بهبود یا مرور دارند را مشخص خواهند کرد.

تکنولوژی در کنار مطلوب‌ترین شیوه

یک پلتفرم مدیریت یادگیری به شما کمک می‌کند محتوای آموزشی جذاب‌تری ارائه دهید، یادگیری تعاملی را به کار گیرید و فعالیت دانشجویان را تحت نظر داشته باشید. ولی اگر مطلوب‌ترین شیوه را به کار نبرید، نتیجه بهینه نخواهید گرفت. مطلوب‌ترین شیوه با تحقیق و تجربه به دست می‌آید. (در اینجا بیشتر بخوانید.)

پایه و اساس آموزشی خوب، اولویت است. ولی یک پلتفرم مدیریت یادگیری قطعا در تثبیت اطلاعات مهم در ذهن دانشجو تاثیر بسزایی خواهد داشت.

از تکنولوژی درست برای بهبود برنامه‎‌های آموزشی و تقویت یادگیری دانشجویان خود استفاده کنید. پلتفرم مدیریت یادگیری ابزاری بسیار مناسب برای افزایش بهره‌وری در این زمینه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *