۴ تکنیک برای ایجاد یک کلاس درس جذاب در دانشگاه

بین یک استاد خوب و یک استاد عالی و درجه یک دانشگاه چه تفاوتی است؟ برای بهترین بودن جادویی در کار نیست، مدیریت کلاس درس و مدیریت روابط استاد و دانشجو تاثیر شگرفی بر یادگیری دانشجو در کلاس درس دارد. اساتید بزرگ و فوق العاده فقط یک معلم خوب و مسلط به مباحث نیستند، بلکه آن ها در مدیریت کلاس درس و روابط با دانشجو تسلط دارند، در اینجا قصد داریم تکنیک هایی را معرفی کنیم که کلاس درس دانشگاهی خود را جذاب کنید و به روند یادگیری دانشجویان کمک کنید.

در ابتدای هر ترم تحصیلی دانشجویان با امید زیادی وارد دانشگاه و کلاس درس میشوند، دانشجویان دروسی را انتخاب کرده اند که برای یادگیری آن ها مشتاق هستند. این امید و اشتیاق به یادگیری در دانشجویان معمولا بعد از هفته های اول از بین میرود، یکی از بزرگترین دغدغه های اساتید دانشگاه در طول ترم عدم توجه کافی دانشجو به کلاس درس است علاوه بر آن اساتید نمیتوانند به خوبی با دانشجویان خود در جهت یادگیری بیشتر تعامل برقرار کنند.

برای کلاس خود قانون تعیین کنید

از خود دانشجویان بخواهید برای کلاس قانون بنویسند، قوانینی که دانشجویان بنویسند مانند یک سند بنیادین که چرا در کلاس درس حضور دارند، کار میکند. این عمل به دانشجویان کمک میکند که تعامل با یکدیگر را تمرین کنند. دانشجویان برای چیزهایی که در این ترم در کلاس درس قرار است یاد بگیرند به تفاهم برسند و در خصوص تکالیف و تمرین ها، حضور و غیاب و کلاس های حل تمرین برای کلاس درس تصمیم بگیرند. قوانین کلاس را حتما مکتوب کنید و در جایی از کلاس نصب کنید یا درون گروه دانشجویان کلاس قرار دهید.

منابع و سرفصل های درسی را بررسی کنید

سرفصل های درسی را مشخص کنید، اهدافی که برای دانشجویان در نظر گرفتید را بیان کنید، به آن ها بگویید با این سرفصل ها چه چیز هایی یاد میگیرند و به جه مهارت هایی مسلط می‌شوند. به دانشجویان اجازه دهید باهم تعامل داشته باشند و در مورد سرفصل ها و کاربرد این دروس در آینده شغلی و زندگی با یکدیگر بحث کنند. دانشجویان را تشویق کنید در مورد سرفصل ها تحقیق کنند و کاربرد درس را پیدا کنند، در این صورت در طول ترم داشجویان بیشتر جذب درس و کلاس میشوند. همچنین منابع تدریس خود را مشخص کنید و در صورت امکان آنها را در گروه دانشجویان قرار دهید.

دانشجویان را درگیر تدریس کنید

از دانشجویان خود بخواهید به دلخواه و به نوبت مبحثی از درس یاد بگیرند، در مورد آن مبحث تحقیق کنند و در قالب یک ارائه کلاسی به همکلاسی های خود تدریس کنند. گفته میشود تدریس کردن بهترین روش برای یادگیری مبحثی است. دانشجویان دوست دارن مباحثی که در آن تسلط کافی دارند را به سایر دوستان خود یاد دهند. عمل تدریس برای دانشجویان بسیار مفید است، آن ها پس از تدریس میفهمند در چه مباحثی تسلط کافی دارند و در چه مباحثی نیازمند یادگیری بیشتر هستند.

بعد از کلاس دانشجویان خود را رها نکنید

دانشجو علاقه دارد با استاد خود خارج از کلاس ارتباط داشته باشد، برای مشورت های درسی، حل تمرین ها، ارسال پروژه ها و مقالات ، تعامل علمی با سایر دانشجویان. یکی از بزرگترین اشتباهات اساتید که منجر به پایین آمدن میانگین نمرات و یادگیری دانشجویان میشود این است که استاد خارج از کلاس درس هیچ تعاملی با دانشجو برقرار نمیکند. برای این منظور میتوانید از سیستم ها مدیریت یادگیری و یا پلتفرم های تعاملی مدیریت روابط استاد و دانشجو استفاده کنید. شما میتوایند در این سیستم ها برای دانشجویان تمرین، جزوه و یا مقالات مفید ارسال کنید، همچنین میتوانید تمرین ها و مقالات دانشجویان را از این طریق دریافت کنید،دانشجویان در این سیستم ها میتوانند با یکدیگر تعامل درسی و آموزشی برقرار کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *